Kim jesteśmy i co nas motywuje?

Jesteśmy organizacją skupiającą swoją uwagę na prawach zwierząt, nie tylko ustawowych ale i behawioralnych. Promujemy ideę dostosowania warunków życia poszczególnych zwierząt do ich potrzeb. Życia w zgodzie z ich naturą. Mały pokój z wygodną sofą i właściciel pilnujący aby kot nie drapał jej obicia nie służy dobremu rozwojowi ani fizycznemu ani psychicznemu kota, który ciągle poskramiany w swych naturalnych instynktach ( drapanie, skakanie, polowanie) staje się leniwie leżącym „futrzakiem”, na jego psychikę wpływa to destrukcyjnie. Podobnie jest z psami, westom (terier) wiąże się kokardki, ubiera w kolorowe kubraczki, wyżły są trzymane w ciasnych blokach, poskramiane w ujadaniu na ptactwo, wypuszczane jedynie na placyk przed blokiem. Każde z tych zwierząt choć powstało przy pomocy człowieka, zostało wyselekcjonowane w innym celu, ostatecznie pochodząc od swoich dzikich przodków o których ich natura nigdy nie zapomniała. I tak West od wstążeczek i poduch woli tropienie i polowanie na łasice, krety i inne gryzonie zamieszkujące nory, uwielbia kopać w ziemi, wyżeł musi mieć dużo przestrzeni, a od ciepłego mieszkanka woli mokradła i polowanie na ptactwo wodne. Stąd propagujemy ideę hodowli opartej o rozumienie potrzeb zwierząt połączone z podjęciem możliwych we współczesnym świecie przygotowań aby te potrzeby uwzględić w naszych ludzkich planach.

Idea taka wymga odpowiedniej wiedzy już na pierwszym etapie - wyboru, zaznajamiania się z typami ras. Promujemy świadomy wybór zwierzęcia, z którym będziemy musieli się ułożyć na wiele lat. Kwestie estetyczne nie powinny być podstawowym kryterium.

Oprócz dobrych warunków życia zwierzęta potrzebują odpowiedniego żywienia oraz treningu. Za istotny element swojej misji uważamy gromadzenie obserwacji, wniosków z badań i prowadzenie własnych badań których celem jest poznanie potrzeb danych ras zwierząt i poszukiwanie rozwiązań umożliwiających ich zdrową kooegzystencję z człowiekiem w środowisku jakie aktualnie nas otacza.

Dla przykładu - Człowiek który nie ma wiele czasu i warunków do długich biegów na świerzym powietrzu wybierając na swojego pupila psa rasy Husky lub Wyżeł naraża to zwierzę na poważne problemy zdrowotne, a siebie na duże wydatki finansowe które zapewne poniesie ostatecznie kierując się ludzką wrażliwością na cierpienie swojego zwierzęcego partnera.