Propedeutyka wiedzy hodowlanej

Zastanawiając się nad rozpoczęciem hodowli musimy zadać sobie szereg pytań.

Na początku rozejrzymy się wśród ras, które najbardziej nam się podobają. Zastanówmy się jakie potrzeby ma wybrana rasa, czy to będzie owczarek,pekińczyk czy kot norweski leśny albo pers, każda rasa ma swoje wymagania oraz zupełnie inną specyfikę zachowań, także tendencje do innego temperamentu. Aby uniknąć w przyszłości rozczarowań bądź przemęczenia naszymi zwierzętami należy bardzo dokładnie zapoznać się ze specyfiką wybranej rasy weryfikując ją z naszym temperamentem, aktywnością czy przyzwyczajeniami. Wybierając syberian husky czy harta zastanówmy się czy będziemy w stanie zapewnić psu odpowiednio dużo ruchu, czy mamy na to chęć oraz czas. Wybierając kota rasy mine coon czy norweskiego leśnego zastanówmy się czy mamy możliwości aby zapewnić mu możliwość nieposkromionej chęci biegania i skakania.

Następnym czynnikiem są warunki lokalowe – mieszkając w domu jednorodzinnym z dużym ogrodem mamy możliwość zapewnienia naszym zwierzętom większej swobody. Hodowla nawet dużych ras bądź bardziej aktywnych nie będzie uciążliwa, można postawić wybieg dla szczeniąt, wolierę dla kotów. Pamiętajmy, że im więcej kontaktu zwierząt z przyrodą na zewnątrz budynku tym dla nich lepiej. Jeśli jednak mieszkamy w małym mieszkaniu,w bloku powinniśmy skupić się na małych, mniej wymagających rasach. Codzienne wychodzenie po schodach co najmniej 3 razy dziennie z ciężarną suczką lub szczenną jest bardzo uciążliwe dla niej, ale przed wszystkim i dla nas. Natomiast koty zamknięte w pomieszczeniu bez możliwości wyjścia muszą cały czas poskramiać swoje instynkty, mocno wpływa to na wewnętrzną frustrację kota. Dodatkowo figlujący i wszędobylski miot kociąt w mieszkaniu może mocno wpłynąć na naszą frustrację. Zetkniemy się z niemożnością opanowania sytuacji, gdyż koty w zamkniętym pomieszczeniu są bardziej aktywne aniżeli miałyby możliwość wybiegania się na świeżym powietrzu – pamiętajmy o tym wybierając rasę kotów o określonym temperamencie.

Mamy już wybraną rasę psa lub kota , którego zamierzamy hodować, zapewniliśmy mu odpowiednie warunki howu zastanówmy się teraz do jakiej organizacji zapiszemy się jako hodowcy.

W Polsce jest całe spektrum organizacji kynologicznych, należy wybrać taką której założenia są nam najbliższe. Każda organizacja ma swoje wewnętrzne regulaminy, którym podlegają jej członkowie. Nie ma w Polsce jednej organizacji czy to kynologicznej czy felinologicznej, które mają wyłączne prawo do zrzeszania psów czy kotów rasowych i wystawiania rodowodów. Jedne organizacje są bardziej inne mniej znane, jednak żadna nie jest „ważniejsza” od drugiej. Każda z organizacji ma również swoje opłaty jakie będziemy musieli ponosić w związku z prowadzeniem hodowli – zastanówmy się czy będzie nas na to stać. Pamiętajmy o tym bo to także może istotnie wpłynąć na komfort życia ze zwierzęciem. Nie tylko koszty powinny determinować nasz wybór ale też wymagania przed jakimi zostaniemy postawieni.

Niektóre znane organizacje stawiają nas przed obowiązkiem uczestniczenia w wystawach. Przeżycie związane z wystawą może być czasem przyjemne, ale najczęściej będzie bardzo trudne dla naszego zwierzęcia, a my jeśli nie lubimy się spoufalać z rzeszą obcych ekstrawertycznych hodowców także możemy przeżyć to bardzo ciężko.

Są też organizacje które nie stawiają żadnych wymagań poza niewielkimi opłatami członkowskimi. Takie organizacje mogą być dobrym wyborem pod warunkiem że poznamy ich twórców, członków lub osoby odpowiedzialne za ich funkcjonowanie i postaramy się zrozumieć ich misję. Jeśli jednak nie będzie to możliwe a misja organizacji jest pusta nie warto ryzykować. Stowarzyszenia ze swojej natury mają misję realizować jakiś cel społeczny – choćby najbardziej nietypowy – ale jeśli nie mają celu i misji jaka nimi kieruje, nie popierajmy ich gdyż my jako ich członkowie też z pewnością nie otrzymamy wsparcia.

Po wyborze organizacji zacznijmy rozglądać się za hodowlą w jakiej zakupimy zwierzę. Możemy kupić samą suczkę/kotkę i korzystać z psów/kocurów z innych hodowli musimy się wtedy liczyć z dodatkowymi kosztami pokrycia. Ma to jednak wiele zalet. Nie musimy od razu wydawać pieniędzy na drugiego drogiego osobnika innej płaci. Nie będziemy mieć kosztów badań, szczepień oraz wielu dodatkowych zabiegów jakich wymaga zwierzę hodowlane. Także w sytuacji gdy nie będziemy chcieli aby nasz osobnik miał młode możemy tego łatwo uniknąć. Mając parkę jest to bardzo trudne choćby dlatego że występuje efekt wzmocnienia hormonów dwóch osobników gotowych do rozrodu i powtarzanie się rójki/cieczki może być permanentne.

Cena zakupu suczki/kotki do hodowli jest zazwyczaj znacznie wyższa od suszki/kotki z przeznaczeniem „na kolanka”. Hodowca powinien starannie wybrać spośród miotu suczkę/kotkę o odpowiednich cechach. Pamiętajmy, że nie zawsze znana hodowla to dobra hodowla, przed zakupem należy zapoznać się z warunkami jakie panują w wybranej hodowli, jak wygląda zdrowotność zwierząt, czy rodzice suczki/kotki mają wykonane odpowiednie badania ( w zależności od rasy ) aby uniknąć skłonności lub nosicielstwa u naszych zwierząt. Przed zakupem warto wybrać się do kilku hodowli.

Pamiętajmy, że przez cały czas prowadzenia hodowli musimy przestrzegać regulaminu hodowlanego organizacji w jakiej zarejestrowaliśmy naszą hodowlę. Prowadzenie hodowli wymaga dużych nakładów czasowych (stała opieka nad zwierzętami, trudności w wyjazdach długoterminowych) oraz finansowych, nie rzadko zysk ze sprzedaży szczeniąt czy kociąt nie pokrywa wydatków związanych z utrzymaniem hodowli dlatego zazwyczaj jest to hobbystyczne zajęcie.

(autorstwa: mgr Kamila Milewska-Kulesza, mgr Aleksander Kulesza-Milewski)